21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym ogłaszamy konkursy promujące piękne i poprawne posługiwanie się językiem polskim, a jednocześnie wypowiadamy wojnę wulgaryzmom:

  1. Mistrz Kultury Języka

19 - 23 lutego – wszyscy uczniowie gimnazjum oraz kl. VII szkoły podstawowej piszą sprawdzian z kultury języka (o konkretnym terminie w każdej klasie decydują nauczyciele języka polskiego)

Następnie mistrzowie poszczególnych klas (po dwie osoby z najwyższymi wynikami) walczą o tytuł Mistrza Kultury Języka Szkoły Podstawowej w Kleosinie.

  1. Konkurs na list otwarty lub przemówienie skierowane do młodzieży na temat : Język świadczy o mnie. Prace proszę przynosić do sali 113 do 19 lutego.
  2. Konkurs na krótką formę poetycką dotyczącą poprawności językowej – limeryk, fraszka, bajka, wierszyk. Prace napisane na komputerze, wydrukowane w formacie A4 przynosimy do 19 lutego do sali 113.
  3. Konkurs na hasło, slogan, zawołanie, złotą myśl dotyczącą poprawności językowej – do 19 lutego sala 113 – format A4.
  4. Konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą historii i regionalnego zróżnicowania języka polskiego ze szczególnym uwzględnieniem gwary podlaskiej - do 19 lutego sala 113.

… a już na początku marca – eliminacje do konkursów ortograficznych…

Zwycięzców czeka blask chwały oraz nagrody rzeczowe, a także dodatkowe oceny z języka polskiego.

Weź udział w konkursie, nie zwlekaj, pokaż że Tobie też zależy na pięknie mowy ojczystej!

Nauczyciele języka polskiego