Jest to program, który ma zachęcić młodych ludzi do poznawania historii poprzez szczegół. Punktem wyjścia jest obiekt muzealny (obraz, grafika, zdjęcie, przedmiot), który pochodzi z okresu 1795-1939. Zadaniem młodzieży jest opowiedzenie historii tego obiektu w interesujący dla nich (i dla innych) sposób. Następnie ich zadaniem będzie stworzenie własnej narracji o wybranym obiekcie. Dzięki pomocy pracowników Muzeum Historycznego uczniowie klasy VI b znaleźli taki obiekt. To pamiątkowa fotografia pierwszego samorządu miejskiego w niepodległym Białymstoku. Zdjęcie zostało wykonane w 1919 roku. Teraz przed młodzieżą kolejne wyzwanie - fascynująca detektywistyczna przygoda: tropienie śladów związanych z fotografią, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Punktem finałowym projektu będzie zaprezentowanie wybranego przez siebie przedmiotu i jego historii innym uczniom i na stronie internetowej CEO.